آرامکو عربستان قیمت نفت خام سبک عربی را برای آسیا به میزان 9.35 دلار در هر بشکه برای ماه مه افزایش داد

آرامکو عربستان قیمت نفت خام سبک عربی را برای آسیا به میزان 9.35 دلار در هر بشکه برای ماه مه افزایش داد

پالایشگاه ها فرآورده های نفتی متنوعی را از نفت خام برای طیف وسیعی از کاربرد ها تولید می کنند. قیمت برخی از فرآورده های نفتی مانند بنزین، برای مصرف کنندگان بسیار قابل لمس است . بنزین پر مصرف ترین فرآورده نفتی در آمریکا است و عمدتا به عنوان سوخت حمل و نقل استفاده می شود . بنزین را می توان در بازار های مختلف معامله کرد و در نتیجه عرضه و قیمت آنها با یکدیگر در ارتباط است .
مصرف بنزین تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله قیمت بنزین ، سطح درآمد، اشتغال، آب و هوا و همچنین قوانین و مقررات مربوط به مصرف سوخت قرار دارد .
تفاوت در سطوح قیمت خالص و همچنین تغییرات کوتاه مدتی قیمت در جهان منعکس کننده مشخصات نوع بنزین ، برنامه های تعمیر و نگهداری پالایشگاه ، قطعی های برنامه ریزی نشده پالایشگاه ، محدودیت هایی که در حمل و نقل وجود دارد و سطوح موجودی ذخایری که در مناطق هست .
الگوی فصلی مصرف بنزین ، با تقاضای بیشتر در تابستان نسبت به زمستان ، بر مدیریت موجودی توسط پالایشگاه ها و مصرف کنندگان نهایی تاثیر می گذارد ‌. در فصل تابستان موجودی بنزین بیشتر تمایل به کاهش دارد در حالیکه در فصل پاییز و زمستان ، موجودی مجدد افزایش پیدا می کند.
از آنجا که موجودی ها می توانند تقاضای فعلی یا آتی را محقق کنند ، سطح آنها به رابطه بین قیمت های فعلی محصول و انتظارت از قیمت های آتی حساس است .
اگر انتظارات بازار نشان دهنده تغییر به سمت تقاضای قوی تر در آینده یا کاهش عرضه در آینده باشد ، قیمت های آتی تمایل به کاهش خواهند داشت و افزایش موجودی را حمایت می کنند .
در غیر اینصورت بازار آتی فشرده تر خواهد شد .
از سوی دیگر ، کاهش شدید تولید فعلی یا افزایش غیر منتظره در مصرف فعلی ، قیمت آنی را نسبت به قیمت آتی افزایش می دهد و کاهش موجودی را برای پاسخگویی به تقاضای فعلی تشویق می کند.
در مارکت آسیا این هفته با توجه به نرخ های بالا و به تعویق انداختن طرف تقاضا ، شرایط کاهشی بود . با این حال تعدادی از معامله گران همچنان اعتقاد دارند که با توجه به کاهش صادرات بنزین چین در آوریل ، قیمت ها می توانند در هفته های آتی صعودی باشند .
معاملات بنزین اکتان فوب سنگاپور آتی با تفاوت ۱۴.۵ الی ۱۴.۵۵ دلاری در هر بشکه نسبت به سوآپ برنت انجام شد .
در آمریکا نیز قیمت هر گالن بنزین به بالاترین حد تاریخی خود رسیده است .

آخرین مطالب

مطالب مرتبط