اقتصاد ایالات متحده به اصطلاح در حال جلوگیری از یک رکود فنی است

اقتصاد ایالات متحده به اصطلاح در حال جلوگیری از یک رکود فنی است.

اقتصاددانان انتظار دارند که تولید ناخالص داخلی سالانه 0.4 درصد در دوره آوریل تا ژوئن رشد داشته باشد تا به اصطلاح رکود فنی را پشت سر بگذارد زیرا یکی از تعاریف رکود؛ انقباض اقتصادی در دو فصل متوالی است (GDP در فصل اول 1.6% کاهش یافت).

شرکت Walmart در روز دوشنبه از کاهش چشم‌انداز سود خود خبر داد و نگرانی‌هایی را در مورد توانایی مصرف‌کنندگان برای حفظ هزینه‌های اختیاری، به‌ویژه برای اقلام با قیمت‌های بالا، افزایش داد.
هشدار این شرکت بزرگ خرده‌فروشی مشابه هشدار شرکت تارگت در ماه گذشته است، زیرا شرکت‌ها با انباشت انبارهای کالاهای ناخواسته دست و پنجه نرم می‌کنند.

اندرو هالنهورست، اقتصاددان شرکت سیتی گروپ : «یک چیزی که همه ما در حال تماشای آن هستیم این است که سرعت فعالیت های اساسی در حال کاهش است. افراد بر این باورند که این عملکرد به دلیل وجود یک رکود می باشد.

حتی اگر گزارش GDP روز پنج‌شنبه نشان دهد تولید ناخالص داخلی افزایش یافته است باز هم این نگرانی وجود خواهد داشت که تورمی بالاتر از دهه‌های قبل و تصمیم فدرال رزرو برای مهار آن، در نهایت اقتصاد را وارد رکود خواهد کرد.

هزینه های مصرف کننده در گزارش تولید ناخالص داخلی، موتور اصلی اقتصاد ایالات متحده و برای بسیاری مهم ترین بخش گزارش خواهد بود.

تورم بالا قدرت خرید را کاهش داده است و آمریکایی‌ها با قیمت‌های بالا برای کالاهای ضروری مانند بنزین و مواد غذایی مواجه هستند.
نظرسنجی اخیر اداره سرشماری نشان داد که از هر 10 آمریکایی، چهار نفر می‌گویند که تامین هزینه‌های معمول خانوار تا حدودی یا بسیار دشوار است

با این حال، Blerina Uruci، اقتصاددان آمریکایی در T. Rowe Price Group ، گفت که نسبت به نیمه دوم سال خوشبین تر است، چراکه بدترین دوره تورم احتمالاً سپری شده است و اگر بازار کار قوی بماند و قیمت بنزین دوباره افزایش نیابد، “ما اندکی از هزینه های مصرف کننده را احیا خواهیم کرد.”

واضح‌ترین مثال برای تاثیر افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر اقتصاد تأثیر بر بازار مسکن است.

افزایش همزمان در نرخ های وام مسکن، تقاضا را خفه کرده، موجودی ها را بالا برده و برخی خریداران را مجبور به عقب نشینی از معاملات موجود کرده است.

مایکل فروولی، اقتصاددان ارشد ایالات متحده در JPMorgan Chase & Co، انتظار دارد سرمایه گذاری های مسکونی در سه ماهه دوم سالانه 13.5 درصد کاهش یابد که در صورت تحقق، این شدیدترین کاهش از زمان آغاز همه‌گیری خواهد بود. در همین حال، انتظار می‌رود که سرعت سرمایه‌گذاری تجاری به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

فروولی : نظرسنجی از مدیران توسط S&P Global در ماه ژوئیه نشان داد که انتظارات شرکت ها برای آینده بدتر شده و به پایین ترین سطح از سال 2020 رسیده است.

گزارش داده های تولید ناخالص داخلی امریکا در روز پنجشنبه راس ساعت 17 به وقت تهران منتشر خواهد شد.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط