نیویورک

حتما درگزارش های اقتصادی همیشه وضعیت اشتغال و GDP و یا گزارش های خرده فروشی نیویورک را دیده ایید و
می‌خواهید بدانید چرا گزارش های این شهر مانند شهر شیکاگو که در پست های قبل جایگاه مهم آن توضیح داده شد
مهم است ؟

نیویورک پر جمعیت ترین شهر ایالت نیویورک و ایالات متحده آمریکا است.این شهر یکی از قطب های مهم و تاثیر گذار سیاسی و اقتصادی جهان است که حتی به آن قلب اقتصاد جهان هم گفته می شود و به آن پایتخت جهان نیز گفته می شود.

نیویورک تا سال 1664 نیو آمستردام نام داشت. مساحت این شهر 8,683 کیلومتر مربع است که بزرگترین شهر آمریکای 9,833,520 میلیون کیلومتری هست .

نیویورک با جمعیت 22 میلیون نفر از لحاظرتبه تولید ناخالص داخلی در کنار 5 کشور اول جهان قرار دارد که از نظر ارزش
می‌تواند به تنهای با 3 کشور روسیه , ارمنستان ، بلاروس برابری کند!

بازار بورس نیویورک بزرگترین بازار معاملات سهام در جهان است که ارزشی معادل 33 تریلیون دلار دارد . این بازار معاملات سهام منحصر به فرد تا امروز حوادث زیادی را پشت سر گذاشته است. از جمله 31ژوئیه 1941 به دلیل وارد شدن آمریکابه جنگ جهانی دوم تعطیل شد و در تاریخ 28 نوامبر برای کمک رسانی مالی به جنگ از طریق فروش اوراق قرضه مجدد شروع به فعالیت کرد.

میدان تایمز

ودر تاریخ 24 اکتبر سه شنبه سیاه برای نیویورک در وال استریت رقم خورد و افت عجیب و شدید شاخص های آمریکا باعث شد به عنوان بزرگترین تراژدی تاریخ بورس ها بنام رکود بزرگ یاد شود.

در قرن جدید هم حباب دات کام در بین سال های 2001 و 2002 باعث آشفتگی زیاد بازار سهام آمریکا شد و معروف ترین آن ها بحران مسکن که جرقه آن از سال 2006 شروع و در سال 2008 شدید ترین افت را در وال استریت رقم زد.

تولید ناخالص داخلی شهر نیویورک

نزدیک به بیش از 2,5 تریلیون دلار است که از لحاظ مقیاس بزرگی نه به عنوان شهر بلکه به عنوان یک کشور در لیست GDP جهانی قرار می‌گیرد. از لحاظ درآمد ناخالص شهری GMP این شهر بیش از 2 تریلیون دلار تولید داشته است. که اولین جایگاه را در بین تمام شهر های آمریکا دارا هستند.
جالب است بدانید در این شهر 120 نفر با ثروت بیش از 1 میلیارد دلار زندگی می کنند. اقتصاد نیویورک به تنهایی حدود 10 درصد از کل حجم تولید ناخالص آمریکا را تشکیل می‌دهد.

نرخ بیکاری نیویورک تا پایان سال 2019 به کمتر از 4 درصد رسید که کمترین نرخ بیکاری در طول تاریخ کل آمریکا هست .

بیشترین صادرات این شهر الماس و کالاهای لوکس است بطوری که تا سال 2020 بیش از 15میلیارد دلار الماس از این شهر صادر شده است.

یکی از گران ترین خانه های دنیا هم در این شهر یک پنت هاوس با قیمت 300 میلیون دلار است .

برخی از 100 شرکت بزرگی که در نیویورک فعالیت می کنند.

نام شرکت تعداد کارکنان درآمد شرکت

  • شرکت IBM نفر 35000 میلیارد دلار 80
  • سیتی گروپ نفر 204000 میلیارد دلار 75
  • پپسی نفر 267000 میلیارد دلار 70
  • واریزون نفر 144000 میلیارد دلار 135
  • فایزر نفر 92000 میلیارد دلار 60

و این تنها فقط میزان اشتغال و درآمد 5 شرکت بود که برای آشنایی با نیویورک نام برده شد تا به میزان اهمیت و تاثیرات گزارش های اقتصادی این ابر شهر بر بازار جهانی پی ببرید.

متوسط دستمزد ساعتی در نیویورک 30دلار است که در بین ایالت های دیگر بیشترین متوسط درآمد را هم دارد اما در کنار این متوسط دستمزد هزینه های زندگی در این شهر بالاست بطوری که باید حد اقل سالانه بیش از 85000 دلار در
نیویورک درآمد داشت .

متوسط قیمت خانه که در گزارش های اقتصادی هفتگی منتشر می شود بیش از 1,5 میلیون دلار که 5 برابر بیشتر از قیمت متوسط خانه در آمریکا هست .

ژئوپلیتیک شهر نیویورک

بزرگترین معامله جهان نیز از این شهر کلید خورد و آن پیشنهاد خرید آلاسکا از روسیه از جانب ثروتمندان و سیاست مداران نیویورکی بود ، قراردادی در 9 آوریل 1868 به تصویب سنای آمریکا رسید.
آلاسکا به مبلغ هفت میلیون و دویست هزار دلار از قرار هر هکتار 2 پنی از روسیه خریداری شد که تلاش های آبراهام لینکلن و اندرو جانسون و ویلیام سیوارد به نتیجه رسید و امروز آلاسکا ایالت ثروتمند و غنی از نفت و گاز است.

این گوشه ایی از اهمیت جایگاه اقتصادی وسیاسی شهر نیویورک بود که در گزارش های تقویم اقتصادی می بینید و
تاثیرات این گزارش بیشتر بر روی معاملات شاخص های بورس و طلا دیده می شود.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط