پالس فدرال رزرو برای مبارزه با تورم

پالس فدرال رزرو برای مبارزه با تورم پایدار این بود که بتواند در اوایل ماه مارس، نرخ بهره را افزایش می دهد

بانک مرکزی ایالات متحده نشان داد که سیاست گذاران به دنبال افزایش 0.25 درصدی نرخ های معیار خود هستند (این اولین افزایش از دسامبر 2018 خواهد بود).

تورم سالانه ایالات متحده در ماه دسامبر افزایش یافت و از 6.8 درصد در نوامبر به 7.0 درصد رسید ، که این بزرگترین افزایش در نزدیک به چهل سال گذشته را نشان می دهد

قیمت‌های مصرف‌کننده افزایش یافت و بسیار بالاتر از محدوده هدف 2 درصدی بانک مرکزی قرار گرفت، که دلیل آن، افزایش قیمت‌ها در مورد مسائل زنجیره تامین، موج عفونت‌های کروناویروس (سویه Omicron) و فشارهای رو به رشد دستمزد بود
این موارد انتظارات را افزایش داد تا بانک مرکزی ایالات متحده را مجبور به شروع انقباض‌ها کند.

از سوی دیگر هزینه‌های مصرف‌کننده ایالات متحده در ماه دسامبر کاهش یافته است و این هشداری بود مبنی بر اینکه اقتصاد به دلیل تداوم مشکلات زنجیره تامین و عفونت‌های شدید ویروس کرونا، قدرت خود را از دست داده است

از سوی دیگر، داده های تولید ناخالص داخلی نشان داد که اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه چهارم 6.9 درصد رشد داشته است (در مقایسه با رشد 2.3 درصدی در سه ماهه سوم)
پس از اینکه اقتصاد در سال 2020، 3.4 درصد کاهش یافت، این قوی‌ترین رشد در حدود چهار دهه اخیر است.

پاول نیز در سخنرانی خود گفت کمیته بازار آزاد فدرال در حال برنامه ریزی برای افزایش نرخ در نشست ماه مارس است و اینکه بسیاری از موارد بلاتکلیف مانده است، از جمله سرعت افزایش نرخ بهره یا اینکه ترازنامه عظیم 9 تریلیون داری با چه سرعتی کاهش یابد.

پاول گفت، تورم بهبود نیافته است، اما احتمالاً از زمان نشست کمیته در ماه دسامبر بدتر شده است، که این نشان می دهد اگر وضعیت بدتر شود، سیاست فدرال رزرو باید منعکس کننده آن باشد.

پاول تاکید کرد که سال 2022 سالی خواهد بود که در آن فدرال رزرو به طور پیوسته از سیاست پولی بسیار سازگارانه ای که برای مقابله با اثرات اقتصادی همه گیری معرفی شده است، فاصله خواهد گرفت.

وی تاکید کرد که اقتصاد ایالات متحده با رشد قوی تر، بازار کار قوی تر و تورم بسیار بالاتر، نسبت به سال 2015 (که آخرین چرخه انقباض را آغاز کرد)، در موقعیت بسیار متفاوتی قرار داشت. این نشان می دهد که فدرال رزرو در حال برنامه ریزی برای افزایش سریعتر نرخ بهره نسبت به چرخه انقباض قبلی است.

دلار آمریکا به اظهارات تندروانه رئیس فدرال رزرو واکنش مثبت نشان داد و در برابر همتایان اصلی خود پیشرفت کرد و بزرگترین پیشرفت هفتگی در هفت ماه گذشته را ثبت کرد که آن را به بالاترین سطح از اوایل جولای 2020 رساند.

با وجود اینکه فدرال رزرو قوی ترین سیگنال را در مورد افزایش نرخ تا کنون ارسال کرده است، ولی معامله گران همچنان محتاط هستند چرا که سرعت اقدامات بعدی بانک مرکزی هنوز نامشخص است زیرا سیاست گذاران به دنبال شواهد بیشتری در مورد چگونگی تورم در آخرین موج هستند.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط