پیروزی بانک مرکزی اروپا در مبارزه با تورم آغاز شده است

لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا: پیروزی بانک مرکزی اروپا در مبارزه با تورم آغاز شده است.

فیلیپ لین، اقتصاددان ارشد بانک مرکزی اروپا، بیان کرد: فشارهای تورمی ناحیه یورو شروع به کاهش کرده‌اند، از جمله در قیمت‌های هسته (Core)، اما بانک مرکزی اروپا تا زمانی که مطمئن نشود رشد قیمت‌ها به سمت 2% می‌رود، به افزایش نرخ بهره پایان نخواهد داد.

بانک مرکزی اروپا از ژوئیه نرخ بهره را 3% افزایش داده و وعده افزایش نیم درصدی دیگر را در ماه مارس داده، به این امید که تقاضا را به اندازه کافی کاهش دهد تا رشد قیمت را از سطوح بالای 8% کاهش یابد.

لین بیان کرد که نرخ‌های بهره بالاتر در حال تاثیرگذاری بر قیمت خدمات و سایر کالاهای هسته که شامل سوخت و غذا نمی‌شود، هستند.

سایر سیاست گذاران، از جمله اشنابل، عضو هیئت مدیره، و نات، رئیس بانک مرکزی هلند، ابراز نگرانی کرده‌اند که تورم هسته ممکن است کاهش نیابد و تورم را تداوم بخشد.

لین برای اینکه بانک مرکزی اروپا به افزایش نرخ بهره پایان دهد، سه معیار را مشخص کرد. این بانک در افق پیش بینی سه ساله خود و برای پیشرفت در کاهش تورم واقعی نیاز به کاهش چشم انداز تورمی دارد. در نهایت، باید به این نتیجه برسد که سیاست پولی کارآمد است.

لین در پاسخ به این سوال که نرخ‌ها چقدر می‌توانند در منطقه‌ای که رشد اقتصادی را محدود می‌کند، باقی بماند، بیان کرد: «این می‌تواند یک دوره کاملاً طولانی‌مدت باشد و چندین سه ماهه ادامه داشته باشد».

وی ادامه داد «قیمت‌های واقعی خرده‌فروشی کالاها هنوز بسیار بالا هستند اما مرحله میانی، پیش‌بینی‌کننده خوبی برای فشار قیمت‌ها بوده است. این واقعیت که فشارها در حال تغییر هستند، از جمله از طریق کاهش گلوگاه‌های عرضه و عوامل جهانی، نشان می‌دهد که کاهش قابل توجهی در نرخ تورم انرژی، غذا و کالا وجود خواهد داشت. فشار قیمت‌گذاری‌ها در بخش خدمات نیز کاهش می‌یابد، چرا که مشکلات گلوگاه‌های عرضه پس از همه‌گیری ویروس کرونا در حال بهبود هستند و این مسئله دستمزدها را به موضوعی قابل توجه تبدیل می‌کند.»

فشارهای قیمتی به حدی کاهش یافته که لین به کاهش پیش‌بینی‌های بانک مرکزی اروپا در 16 مارس اشاره کرد. او به کاهش قیمت نفت و گاز، کاهش مشکلات گلوگاه‌های عرضه، بازگشایی مجدد چین، حمایت مالی فراوان و افزایش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا به عنوان عوامل موثر بر تورم اشاره کرد.

با این حال، به عقیده لین هیچ یک از این شوک‌ها کافی نیستند تا بانک مرکزی اروپا از برنامه‌های افزایش 0.50 درصدی نرخ بهره خودداری کند.

در حالی که افزایش نرخ بهره می‌تواند آهسته‌تر از گذشته در اقتصاد تاثیرگذار باشد، اما تأثیر آن می‌تواند پایدارتر باشد چرا که بانک مرکزی اروپا بعید است به نرخ های منفی بازگردد.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط