WSJ: قدرت نفتی آمریکا ممکن است نزدیک به اوج خود باشد

وال استریت ژورنال (WSJ): قدرت نفتی آمریکا ممکن است نزدیک به اوج خود باشد.

در ادامه این مقاله آمده؛ رونق شیل آمریکا که به سرکوب افزایش قیمت نفت در دو سال گذشته کمک کرد، در حال کاهش است.

بر اساس گزارش رکوردداران فدرال، انتظار می‌رود تولید نفت خام این کشور در سال 2024 تنها 170 هزار بشکه در روز نسبت به سال گذشته افزایش یابد که از جهش یک میلیون بشکه‌ای در روز در سال 2023 کمتر است و این (بدون احتساب دوره همه گیری) کمترین افزایش سالانه از سال 2016 است.

موج‌های نفت خام جدید آمریکا علیرغم کاهش تولید اوپک و آشفتگی جهانی (از جمله درگیری ها در خاورمیانه)، به کاهش قیمت نفت کمک کرده است.

اکنون انتظار می رود که این رشد به طور چشمگیری کاهش یابد.

کاهش قیمت نفت باعث شد تولیدکنندگان در سال گذشته دکل های خود را کنار بگذارند، سپس بسیاری از اپراتورها توسط بازیگران بزرگ‌تری خریداری شدند که به دنبال راه‌هایی برای توسعه در ایالات متحده بودند.
آن شرکت‌های بزرگ دولتی اولویت را به بازگرداندن پول نقد به سهامداران، نسبت به حفاری چاه‌های جدید داده‌اند.

پل هورسنل، رئیس تحقیقات کالا در Standard Chartered: سهولت رشد از بین رفته است، مگر اینکه کسی با یک نوآوری فنی جدید بسیار چشمگیر دست یابد.
این کاهش نشان می دهد که کاهش شدید رشد ممکن است در راه باشد.

با این حال، برخی از تحلیلگران معتقدند صنعت نفت ایالات متحده می تواند بازار را دوباره شگفت زده کند.

والت چنسلر، استراتژیست انرژی در Macquarie، انتظار دارد که در دسامبر سال جاری 660000 بشکه در روز بیشتر از همان ماه در سال 2023 تولید کند زیرا بازده حفاری با کاهش تعداد دکل ها افزایش می یابد.
او گفت که شرکت‌های خصوصی باقی‌مانده – همراه با شرکت‌های جدید – می‌توانند تولید را افزایش دهند.

کریس رایت، مدیر اجرایی شرکت fracking firm Liberty Energy: حتی شرکت‌های دولتی بزرگ نیز راهی برای افزایش تولید پیدا خواهند کرد، اگر قیمت‌ها به اندازه کافی برای مدت طولانی بالا باشد.
«مردم قصد ندارند برنامه‌های خود را برای کوتاه‌مدت تغییر دهند، اما ظرفیت ایالات متحده برای رشد تولید نفت از بین نرفته است.»

هفته گذشته، تحلیلگران مورگان استنلی برآورد خود را برای تولید نفت آمریکا در سال جاری کاهش دادند و پیش بینی خود را برای نفت خام برنت را از 75 تا 80 دلار به محدوده 80 تا 85 دلار در هر بشکه رساندند.

آخرین مطالب

مطالب مرتبط